TJF – Aksiyal Jet Fanı

VJF serisi aksiyal fanlar, kapalı otoparklarda, tüneller vb. yerlerde hava kanalı kullanmaksızın havalandırma amaçlı geliştirilmiştir. VJF315, VJF400, VJF450, VJF560, VJF630 beş seri olarak EN 12101-3 standartları doğrultusunda üretilen TEZEL Jet Fanlar 4.750 m³/h – 36.000 m³/h aralığında hava debisi sağlamaktadır. Jet fanlarımız için yüksek verimli, alüminyum döküm ve açıları ayarlanabilen kanatlar kullanılmaktadır. Tek Yönlü” veya ” Çift Yönlü ( Reversible ) ” tipleri mevcuttur. VJF serisi aksiyal jet fanlar, yangın durumlarında çalışırken kesinti yapmaksızın, sıcak duman egzostu yapabilecek şekilde TEZEL mühendisleri tarafından dizayn edilmiştir. F200/2h, F300/2h, F400/2h yangın dayanım sınıfına sahip, CE ve EN sertifikalı motorlar kullanılmaktadır.

Kanalsız otopark havalandırma sistemleri, impuls ve indüksiyon jet-fanlı duman tahliye sistemleridir. İmpuls ile indüksiyonlu jet fanı arasındaki fark, indüksiyonlu jet fanında yüksek hava hızının etrafındaki havayı da etkileyip birlikte sürükleyebilmesidir. İki sistem vantilatörlerinin de yükseklikleri kısa olduğundan garajlarda problemsiz araç yolları üzerine tavana monte edilebilirler. Ayrıca indüksiyonlu fanların hava çıkış yerleri dar olduğundan hava akımı her kiriş vs. gibi engelleri aşabilir. Bu sistemlerin maliyeti kanallı sisteme göre daha düşüktür. Günlük hava ihtiyacında bu sistemler az bir ses düzeyindedir. Ayrıca özellikle indüktivitenin getirdiği avantaj ile garaj ölü noktasız havalandırılabilir. Bu sistemlerin, komplike, kirişleri dönen vs. bir kanal bağlantısı olmadığından montajları kolaydır. Bu sistemlerin enerji sarfiyatı da diğer sistemlere nazaran daha azdır. Statik açıdan da bakıldığında, özellikle en alt katlarda yapılması gereken kanal duvar deliklerine ihtiyaç yoktur. Her türlü büyük kapalı otoparkların “Günlük Co havalandırması” ve olası bir yangın durumunda “Duman Egzostu” amacıyla kullanılır.

Aksiyal fan pervaneleri, dökme alüminyumdur ve kanat açıları ayarlanabilmektedir. VDI 2060 / ISO 1940/1-1986’ya göre dinamik olarak balanslanmıştır. Jet fan üzerinde hava akış yönünün hassas olarak ayarlanabilmesi için , hava yönlendirici kanatlar yer almaktadır. Tüm gövde tek bir susturucu hazne gibi üretilmiş olup, fan motoru ve pervane bu susturucu içerisine kolay demonte edilebilir bir sistemle yerleştirilmiştir. Bu da atış ve emiş tarafından açığa çıkan sesin sönümlenmesini sağlar. Yalıtım alt kaplaması kolay demonte edilebilir olup motor kaide cıvataları kolay sökülüp motor ve pervane kolayca dışarı çekilebilir üretilmiştir. Böylece motor veya pervane bakımlarında, fan gövdesinin tavandan sökülmeden, ilgili işlemin kolayca yapılabilmesi sağlanır. Gövde şekli sekizgen bir formda olup ısıya dayanıklı endüstriyel boya ile kaplıdır. 315, 355, 400, 450, 560, 630 mm ebatlarında aksiyal fanlar kullanılmaktadır. Üfleme tarafı için yönlendirici kanat, emiş tarafı için tel kafes standart olarak verilir. Motor, modeline bağlı olarak, trifaze, 2 kutuplu, trifaze, 2 devirli, 2/4 kutuplu olarak seçilir. IP55 koruma sınıfına haizdir. Yüksek sıcaklık dayanımlı terminal kutusu fanların üzerinde akupledir.

– Jet fanlar istenilen bölgede/ zonda hava akışı sağlarlar. Dolayısıyla kanallı sistemde kullanılan kanal, menfez ve kanal üzerindeki damper vb. ekipmanlar ortadan kalkar ve ilk yatırım maliyetleri diğer sistemlere göre çok düşüktür.

– Kanallı sistem ile sadece duman tahliyesi yapılırken, Jet fanlı sistemlerde duman kontrolü yapma olanağı vardır ve hava hızlarının otopark içinde dağılımı daha iyidir. Bu sayede kaçış yolları dumandan temizlenecek, otoparktaki hasar minimize edilmiş olacak ve en önemlisi itfaiye yanan aracı kolayca tespit edip, anında müdahale edebilecektir.

– Günlük havalandırmada jet fanlı sistemler ile daha kaliteli bir hava karışımı ve homojen bir dağılım elde edilir.