TKS – Klima Santrali

Modüler olarak tasarlanan klima santralleri çift cidarlı konstrüksiyonunda taş yünü izolasyonlu, 40 mm veya 60 mm kalınlığında paneller kullanılarak, 1.000 m3/h – 125.000 m3/h hava debisi aralığında üretilir. TEZEL Klima Santralleri konut, işyeri ve endüstriyel tesislerde hava şartlandırma amaçlı olarak kullanılır. Klima Santralleri dış yüzeyleri RAL 9002 renginde boyalı galvaniz sac olup, iç yüzeyler isteğe ve uygulamaya göre galvaniz, boyalı veya paslanmaz sac kullanılarak üretilebilir.  Klima Santrallerinin performansının en önemli göstergelerinden biri olan sızdırmazlığın sağlanması için EPDM esaslı contalar kullanılmaktadır. Serpantin ve filtrelerin verimliliğini yüksek bir seviyede tutmak için hava akışı esnasında oluşabilecek kaçak akımlar özel tasarımlar ile önlenmiştir. Filtreler gerek ortamın gerekse prosesin ihtiyaçlarına en uygun şekilde seçilmiştir.  Klima santralleri ve hücreli aspiratörlerde kullanılan damperler alüminyum profil, alüminyum kanat ve plastik esaslı dişliler kullanılarak üretilmektedir. Dişliler hava akımının dışındadır. Damper kanatlarında sızdırmazlığı sağlamak için plastik contalar kullanılmaktadır. Günümüzde büyük önem taşıyan enerji verimliliği için plakalı, rotorlu veya bataryalı tip ısı geri kazanım elemanları kullanılmaktadır. Hava debisi ve toplam statik basınç farkına göre, uygun güçteki motorlar ile tahrik edilen fanlar, istenilen tasarım kriterlerine göre öne eğik sık kanatlı veya arkaya eğik seyrek kanatlı seçilmektedir. Performans testleri onaylı fanlar kullanılmaktadır. Motorlar standart olarak IP55 sınıfında olup, CE normlarına uygundur.

Klima santralinde, ortam ihtiyacına göre aspiratör ve/veya vantilatör ile hava sirkülasyonunun sağlanması amacıyla fan hücresi bulunmaktadır. Düşük basınç aralığındaki ünitelerde ileriye eğik kanatlı tip fanlar tercih edilirken, orta ve yüksek basınç aralığındaki üniteler için ileriye eğik veya geriye eğik kanatlı fanların her ikisi de kullanılabilmektedir. Bunların yanında Aerofil kanatlı fanlar, verimli olmaları ve düşük ses seviyelerinde çalışmaları sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Tasarım şartlarına bağlı olarak Plug (salyangozsuz, tek emişli, direkt akuple) fan kullanımı da mümkündür. İleriye ve geriye eğik kanatlı fanlar ISO 1940- G6.3 normuna göre dinamik ve statik olarak balanslanmıştır. Fanların çıkışı ile ünite gövdesi arasında titreşim sönümlemek amacıyla esnek bağlantı yapılmaktadır. Fan-motor verimini ve buna bağlı olarak işletme maliyetlerini önemli ölçüde etkileyen kayış-kasnak seçimleri en yüksek verimi sağlayacak şekilde özenle seçilmiştir. Performans testleri onaylı fanlar kullanılmaktadır. Motorlar standart olarak IP55 sınıfında olup, CE normlarına uygundur.

Klima santrali üzerinde bulunan filtre, fan, nemlendirici hücrelerine ve bakım için istenen boş hücrelere çift cidarlı servis kapıları monte edilmektedir. Tüm fan hücrelerinde kilitli kapı kullanılmaktadır. Sızdırmazlığı sağlamak için özel şekillendirilmiş profiller ve contalar kullanılmaktadır. Opsiyonel olarak kapılarda gözetleme camı ve hücre içerisinde aydınlatma kullanılmaktadır. Hücreler 40-60 mm taş yünü izolasyonlu çift cidarlı, RAL 9002 elektrostatik toz boyalı panellerden oluşmaktadır. Sac kalınlığı 0,6 mm – 1,2 mm aralığındadır. Paneller gerektiğinde santral dışından sökülebilme özelliğine sahiptir. Santral konstrüksiyonu iç yüzeyleri tamamen düz olacak şekilde tasarlanmıştır. Alüminyum profiller yüksek basınçlara dayanıklı olup, özel olarak çektirilmiş 1.8mm alüminyum ve aynı özellikte köşe bağlantı elemanları ile güçlü bir yapı oluşturmaktadır. Isı köprülerine karşı bütün profillerimiz yalıtılmıştır. Servis ve bakım amacıyla bütün ekipmanlara kolaylıkla ulaşılabilir. Standart olarak acil stop butonu ve yoğuşma tavaları için sifon, İsteğe bağlı olarak aydınlatma, gözetleme camı, damper motoru, atış ve emiş ağızlarında esnek bağlantı, manometre, bakım şalteri ve yağmur koruma sacı kullanılabilir.